„Manhattan” to potoczne określenie na okolicę dwóch najwyższych bloków w Mikołowie, zlokalizowanych na Recie, które zostały zbudowane na początku lat 90. Stanowią wizytówkę naszego miasta, ponieważ są widoczne z wielu części naszego miasta. Niestety, ich wygląd póki co pozostawia wiele do życzenia. Jest jednak szansa, że wkrótce zacznie się to zmieniać
Na początku lutego, Mikołowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, zarządzająca budynkami, ogłosiła przetarg na termomodernizację bloku, znajdującego się minimalnie bliżej DK44 – wieżowca przy Skalnej 10.
Jak czytamy w przetargu, prace mają objąć:
1. Termomodernizacja budynku Skalna 10 w Mikołowie wraz z kotwieniem warstwy konstrukcyjnej oraz robotami towarzyszącymi – realizacja z kredytem z premią termomodernizacyjną z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Niestety, ogłoszenie przetargowe nie zawiera więcej informacji na temat zakresu prac, gdyż udostępnienie specyfikacji jest płatne. W opisie przetargu możemy również znaleźć informację, że wadium zadania ma wynieść 100 tysięcy złotych, co pokazuje planowany rozmach przedsięwzięcia.
W ubiegłym roku, „Manhattan”, zagrał… białoruskie bloki, w serialu „Przesmyk”, który niedawno zadebiutował na platformie Max,
Krótka historia
Przytoczmy krótko historię Manhattanu. Te wyróżniające się budynki, przypominające swoim kształtem piramidy lub rakiety kosmiczne, zostały zaprojektowane przez znanych architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę, autorów m.in. katowickiego Osiedla Tysiąclecia. Budowa bloków rozpoczęła się w 1991 roku i zakończyła 2 lata później, w 1993 roku. Początkowo miały one stanowić część większego, nowoczesnego osiedla „Reta”, które planowano rozbudować na powierzchni 170 hektarów, z myślą o około 10 tysiącach mieszkańców. Każde mieszkanie miało mieć dostęp do tarasu lub ogrodu oraz garażu.
Niestety, z powodu problemów ekonomicznych i zmian ustrojowych, z ambitnego projektu zrealizowano jedynie te dwa bloki.
Nazwa miejsca, jest też związana z istniejącym w jednym bloków, lata temu, pubem o tej samej nazwie (dziś w lokalu po nim znajduje się szkoła).
Obecnie, mimo upływu lat i pewnego zaniedbania, „Manhattan” pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu Mikołowa, widocznym z wielu miejsc w mieście.

Źródło: Archiwum Biblioteki Śląskiej w Katowicach
Ciekawy artykuł dotyczący historii bloków został umieszczony w serwisie Architektura Murator Plus. Zachęcamy zainteresowanych do zapoznania się z nim tutaj.