Instytut Mikołowski zaprasza

Instytut Mikołowski zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Boczkowską autorką książki „Codzienność, wyobraźnia,metafizyka. Poezja na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim po 1989 roku”.

W spotkaniu wezmą również udział zaproszeni poeci: Paweł Lekszycki, Paweł Sarna, Wojciech Brzoska, Paweł Barański, których twórczość jest tematem analiz autorki książki.

Książka Magdaleny Boczkowskiej jest napisana z pełną znajomością rzemiosła. Ma swój krytycznoliteracki nerw, a jednocześnie spełnia wszelkie normy opisu obiektywnego […] W poszczególnych szkicach o poetach Autorka z wielką uwagą i wrażliwością skupia się na metaforze, frazie poetyckiej, dykcji. Ta stopniowalność – od fragmentu do syntezy – sprzyja generalnemu tokowi interpretacji. Pojedyncze szkice są zamkniętymi całostkami, dotyczą konkretnego twórcy, ale w powiązaniu z sobą – tworzą bardzo zgrabną całość, panoramę doświadczeń i wrażliwości lirycznych dzisiejszych trzydziestolatków. Od tej strony widziana, jest książka Magdaleny Boczkowskiej świadectwem nie tylko lektury indywidualnej, ale także repetytorium z aktualnie rodzącej się „nowej poetyki”. Jest przy tym ważnym podjęciem problematyki kultury literackiej regionu. Wpisuje się (bardzo ściśle) w istniejący już szereg publikacji o poezji Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, których autorami są m.in. Paweł Sarna (o grupie Kontekst) i Paweł Lekszycki (o grupie Na Dziko). Ten zbiór jest zatem naturalną kontynuacją prac poprzednich i został napisany z równym talentem i dociekliwością poznawczą.

prof. zw. dr hab. Marian Kisiel

Magdalena Boczkowska udowodniła ponad wszelką wątpliwość, że młodzi reprezentanci śląsko-zagłębiowskiej poezji nie funkcjonują w ramach „getta”, ale – że zyskawszy uznanie na arenie ogólnopolskiej – są synonimem pozytywnie pojmowanej „dzikości”, świeżości, zaś ich nazwiska sygnują wiersze „wysokiej próby”. Książka ta jest niezwykle cennym dowodem na to, że regionalizm (w tym wypadku: śląsko-zagłębiowski patriotyzm) jest dziś wartością samą w sobie […] Bogato przywołując krytycznoliterackie opracowania […] potrafiła dać zdystansowany i niejednokrotnie korygujący wcześniejsze recenzenckie sądy komentarz metakrytyczny, który stał się z kolei bazą do snucia intrygujących analogii oraz barwnych, wciągających i – co najważniejsze – prekursorskich interpretacji.

dr Agnieszka Nęcka

About OldShaterhan

Twórca portalu, rozkochany w Mikołowie. Interesuje się szeroko pojętą informatyką, z którą chce wiązać swą przyszłość. Poza tym interesuje go m.in. teatr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *