Przedstawiamy ofertę Miejskiego Domu Kultury na tegoroczne ferie.
11-15.02 Filmowy zwierzyniec, czyli bajki Disney’a w najlepszym wydaniu – „Król Lew”, „Bambi”, „Dumbo” i „101 Dalmatyńczyków” wraz z różnego rodzaju zabawami i grami. A w piątek (15.02) wycieczka do studia filmowego w Bielsku Białej, gdzie zobaczymy m.in. jak powstają filmy animowane, czyli czeka nas dużo atrakcji 🙂
Dla chętnych jeszcze kilka miejsc wolnych, jednak radzimy się spieszyć.
W drugim tygodniu są zajęcia z modeliny fimo, jednak nie ma już wolnych miejsc.
Plakat w pełnych wymiarach.
12.02.2013, godz. 18.00, wstęp wolny – Przeboje Starego Kina „Dodek na froncie” (1936 r.) reż. Michał Waszyński
Trwa I wojna światowa. Dodek Wędzonka (Adof Dymsza), były piłkarz, obecnie żołnierz armii austriackiej przypadkowo zostaje wzięty za porucznika carskiej armii, a to dopiero początek komedii pomyłek!
Będą ogłoszone konkursy, gdzie będą do wygrania podwójne zaproszenia na kabaret.
20.02 i 22.02 – odbędzie się filcowanie na mokro. Są to dwa niezależne terminy, na które zwolniły się miejsca (1 os. na termin 20.02 i 3 os. na termin 22.02)
W ramach warsztatów, będzie pokazana technika pracy z filcem na mokro oraz robienie szalu, który po zajęciach uczestniczki zabiorą do domu! Koszt warsztatów wynosi 100 zł, zajęcia zaczynają się o godz. 16.30 w sali 24.
Dla miłośników historii…
26.02.2013, godz. 18.00, wstęp wolny – Śląska Galeria, będzie prezentowany film „Śląski wrzesień”
„Górny Śląsk w 1939 roku: oaza polskości, czy raczej siedlisko V Kolumny? To pytanie ma wymiar nie tylko historyczny, bo od odpowiedzi zależy nie tylko stosunek do historii, ale również dzisiejszy pogląd na mieszkańców tej ziemi. (…) Zdarzali się mieszkańcy Górnego Śląska witający żołnierzy Wehrmachtu, ale warto również wiedzieć, że już rankiem 1 września doszło w regionie do pierwszych masowych egzekucji. Między 1 a 4 września na Górnym Śląsku stoczono cztery duże potyczki (Wyry, Kobiór, Mikołów, Węgierska Górka), po których doszło do wycofania z tego terenu Grupy Operacyjnej Śląsk dowodzonej przez generała Jana Sadowskiego. Ale to jeszcze nie był koniec kampanii wrześniowej, bo do walki z regularnym wojskiem stawali harcerze i powstańcy śląscy.”
/filmpolski.pl/
Po prezentacji filmu dyskusja w gronie reżysera oraz mikołowskich historyków.
Dla tych ciekawskich i dla tych chcący pogłębić swoją wiedzę, dla chcących zrozumieć symbole malarstwa i dla poszerzających horyzonty.
Tym razem będziemy rozmawiać o sztuce średniowiecza, tańcu śmierci, tajnikach gotyku i czemu średniowiecze w sztuce trwało tak długo.
Serdecznie zapraszam!!
5.03.2013, godz. 18.00, wstęp wolny – „Spotkanie z żywą historią”
„PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE, ŻEŚMY POLEGLI W JEJ SŁUŻBIE”
Lecz pomimo to: „ta ziemia do Polski należy” jak śpiewamy w pieśni pt. „Czerwone maki z pod Monte Cassino”.
A to przez zwycięska bitwę tam stoczona z Niemcami w maju 1944 roku przez 2 korpus polski.
O tej bitwie, o tym miejscu, o tych czasach lat 40-tych, o polskim wojsku gen.Andersa
o jego sile,walorach i cechach, a ponadto o wyglądzie,wyposażeniu i charakterze opowiedzą wszystkim zainteresowanym przechodniom naszego miasta żołnierze rekonstruktorzy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „KARPATY” wcielający się w postaci strzelców karpackich walczących w tej bitwie.
Zapraszamy serdecznie na spotkanie z żywa historią,którą będzie można poczuć i dotknąć.
Dla fanów Ireny Santor – mamy ostatnie bilety, więc niezdecydowanym radzę decydować teraz.