W dniach 1-15 września w Mikołowie trwają konsultacje społeczne dotyczące utworzenia nowych dzielnic. Wielu z nas wie gdzie jest Goj, Gniotek, Reta, Śmiłowice, Regielowiec czy Kamionka. Ilu z nas potrafiłoby jednak odpowiedzieć na pytanie – które z tych obszarów są formalną dzielnicą lub sołectwem? Kto z kolei wie, o co chodzi z dzielnicami, co to jest rada dzielnicy i czy lepiej być dzielnicą czy nie? Jakie korzyści to daje i co tak naprawdę jest dobre dla mieszkańców?
W czerwcu 2015 roku członkowie dwóch mikołowskich stowarzyszeń – Stowarzyszenia Reta i Stowarzyszenie Wymyślanka wystosowały do Burmistrza Mikołowa wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych poprzedzających utworzenie dzielnic Reta i Wymyślanka. Aby konsultacje zostały ogłoszone – pod wnioskiem musiało podpisać się 1% uprawnionych do głosowania mieszkańców Mikołowa, czyli około 320 osób. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym odzewem, w krótkim czasie zebrano ponad 700 podpisów mieszkańców z całego miasta.
Konsultacje są konieczne. Tak stanowi statut Gminy Mikołów, zgodnie z którym przed utworzeniem przez Radę Miasta nowych dzielnic konsultuje się ten fakt z mieszkańcami. To właśnie mikołowscy radni podejmą ostateczną decyzję w tej sprawie i, co ciekawe, wcale nie muszą brać pod uwagę stanowiska mieszkańców. W tym miejscu można ich tylko prosić, aby przychylili się do oddolnej inicjatywy i poparli wniosek podpisany przez ponad 700 osób. Wasze głosy poparcia wyrażone na formularzu nie powinny jednak pozostać bez znaczenia.
Po co nam dzielnica? Mieszkańcom Rety nie trzeba tego tłumaczyć. Fatalne drogi, byle jakie boisko przy ulicy Konopnickiej, brak chodników, koszy na śmieci, brak koncepcji organizacji ruchu – ewidentnie przez ostanie lata ktoś zapomniał o tej części miasta. Rada dzielnicy, choć sama dróg nie zbuduje, mogłaby przekazać Burmistrzowi szerszy pogląd na rzeczywiste problemy mieszkańców i jednocześnie zmobilizować mieszkańców do działań na rzecz rozwoju Rety. Zresztą kompetencji rady jest wiele, co można sprawdzić chociażby w Statucie Dzielnicy Kamionka.
Jeśli spojrzeć na mapę miasta, Reta wydaje się naturalnym kandydatem na dzielnicę. Zwarty teren oddzielony od centrum dwoma drogami krajowymi, DK44 w stronę Gliwic i DK81 w kierunku Katowic. Najważniejsze jest jednak to, że mieszkają tu ludzie, którym zależy na rozwoju tej części miasta. Co ciekawe pomysł mieszkańców Rety popiera również burmistrz Stanisław Piechula, o czym 1 września napisał na jednym z portali społecznościowych.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Mikołowa do poparcia inicjatywy mieszkańców Rety i Wymyślanki. Wystarczy jedno zdanie wpisane do formularza konsultacji – „Tak, jestem za tym, aby Reta i Wymyślanka stanowiły jednostki pomocnicze w Mikołowie na podobnych zasadach jak Śmiłowice, Mokre czy Kamionka”. Formularze można pobrać, a wypełnione złożyć w Urzędzie Miasta lub wysłać skan na adres um@mikolow.eu .
AW